EMMAS TRE SOMMERDUFTER
Det er logisk å ville ha på seg andre dufter ettersom årstidene forandrer seg: Været, temperaturen og omgivelsene dine preger jo hva du trekkes mot - hva du har lyst til å gjøre og være. Jeg merker lett hvordan jeg, som mange andre, får lyst til å ta på meg friskere eller søtere dufter når det blir varmere og lysere ute - eller som en påminnelse om at det faktisk er sommer når juni er på sitt gråeste og sureste.
Det er også fint å ha noen dufter som definerer en årstid, som får stå på hylla resten av året, men som man også kan ta frem i løpet av vinteren om man ønsker å leve litt på sommerminnene. Her er tre av duftene jeg helst kommer til å gå med denne sommeren:
Sel de Vétiver fra The Different Company
Denne parfymen er lukten av å hoppe i sjøen, for så å lufttørke i solen til huden er varm og litt solbrun. Jeg liker hvordan den litt tørre vetyveren gjør at duften minner meg like mye om bysommer i Oslo som noe mer eksotisk.
Vittoria Apuana fra Profumi del Forte
Dette er en annen versjon av den ideelle solhuden, og lukter heller søt, myk sololje. Med noter av appelsin, banan(!) og vanilje er denne duften søt, myk og fruktig. Med andre ord en veldig eksotisk duft å drømme meg bort i når jeg skal ha den mindre tropiske jobbesommeren i byen.
Greta Garbo rømte fra Hollywood til Ravello på Amalfi-kysten på 1930-tallet, der hun levde med sin nye elsker; i en villa fylt med roser med utsikt over middelhavet. Duften er frisk og leken, og kjennes litt som å gå rundt og bære på en enorm bukett friske roser - slik jeg jo helst vil at en roseparfyme skal dufte.
